I usually cook for the week on Monday night. This past week, my meal prep didn't stretch far enough, so I had to make an extra trip to the store.
I was wandering the aisles, and I saw a package of pre-made meatballs. I had spaghetti already, so I thought, great! Spaghetti and meatballs makes a solid dinner.
It was $6.80, which is a lot. But just for one night I figured it would be fine, and maybe there'd be leftovers.
When I started cooking, I opened the package to find... six lousy meatballs. More than a dollar each, and they weren't even that big! I could've gotten a pound of meat for less than that and made a dozen.
I thought, who buys ripoff products like this? And the answer is obvious: people who are tired after work and don't have time to comparison-shop or cook. I'm not in that category, so I should've known better.
In the grand scheme of things, it's a tiny mistake. I'm not beating myself up over it, but it's a lesson learned.