Any ideas/suggestions are more than welcome!!!
I will be going to university next year away from home and the maintenance loan just isn’t enough as I will only be able to receive around $2300 due to my parents being in the higher salary earning and unfortunately they’re not willing to help me out so i’m going to have to save up a lot over the next year as that will not even cover my rent. I have a job it’s 16h a week paying $7 per hour and I can’t get more hours/another job as I don’t have the time due to always being busy but this just covers my bus fare/food/clothes so I have around $20 left at the end of the month and I know that’s no where near enough the amount I need for university. So i’m wanting to know how you can save/earn money!! Thank you!!!
First off, I would check into other living arrangements than paying $2300 a month. Can you live at home and drive to school? Can you find a room in someone's house? Can you live in an apartment with 3 or 4 other people? That is always a can of worms due to not getting along with your mates or one not paying or someone taking advantage of the others. That would be the last option I would pick.
You have one year to plan this and that time will go fast. Your $7 an hour job at 16 hours a week is not going to cut it. You will need to put your nose to the grindstone and work more hours. Save every penny you can. Start selling your stuff on Craigslist or tag sales. See if your family will give you things that are no longer used in the house for a yard sale. Look on Craigslist for short term gigs to work.
As far a clothes go, you only need a minimum of clothes unless you are going to a private college that requires a certain dress code.
Start collecting recipes that are bean and lentil oriented. They are low in cost, nutritious and you can buy a lot of cans or bags to make quick meals. Eggs are cheap and nutritious too. Start going to the grocery store and price things out. Take your time. Use the store flyer to 'see' the sales. Pretend you are buying things to check out the costs. Eating out is not an option for you. To cut costs you must prepare foods at home. Sardines are cheap, full of protein, filling and can be mashed up like tuna with mayo. Full of omega 3's and other essential vitamins and minerals. Peanut butter is filling too. Canned salmon, canned tuna. Rice stretches meals as well as pasta. Potatoes are cheap and filling as well.
See if you can buy used books for the classes you are taking. You will save tons of money by doing so.
With the holidays coming, see if you can get some things you will need for college such as clothes, Instant Pot. If your family doesn't have one, look into it. It could be a good and versatile appliance for you to cook food. Go to the store and check them out. I have an 8 quart and that would probably be too big for you. Consider a 4-6 quart. Read up on it and understand how to use it.
Just remember, from this point on, every dollar you get you must save it, not squander it. Make a game of it to see how far you can stretch each dollar. Learn your prices, spend wisely. Pick up odd jobs. There will be times your friends are going to movies or parties or eating out and you will feel deprived. Push those feeling away and know your future depends on it. Good luck to you.