Obviously, there are communication aspects to work on here. But having been a SAHM who is also in charge of shopping for food and cooking meals, I would not have gone to DH with every decision about what we were eating. The difference probably being that I was also in charge of the budget, and as such quite frugal about food. So I would ask, is the problem the decision to go organic, or the decision to spend more money than you can afford on it? Would you fight going organic if it was the same price? Would you fight it if the family income was higher and you were able to increase grocery spending without sidetracking other goals?
As for how your wife wants to eat and feed the family, while I have distrust of naturopathy, I do think there is some solid science behind elimination diets (my allergist had me eliminate every food I tested allergic to and then reintroduce them one by one, for example). And there are benefits to eating an organic produced diet — for the earth, for the farm workers, for the animals (sometimes), and yes, even for humans. Not enough benefits to wreck a budget, however.
If I were you, I would ask your wife if the two of you can sit down and agree on a realistic budget for groceries. Then I would let go of whether or not the food is organic, as long as the budget is followed. Your wife would then have to find ways to feed the family organic food on a budget. This is completely doable. I feed 5 adults a mostly organic diet for $1000 per month. I could spend less than that if I cut out the amount of fish we eat, or I could do nearly 100% organic on that budget if I made other choices. I also buy things that I would rather make, like stupid oat milk creamer for the young adults, gluten free bread for the gluten free young adult, and dairy free Ben & Jerry’s ice cream. Our budget also includes fair trade (and usually organic) whole coffee beans that they go through at an alarming rate.
Things that could help:
Organic grass fed ground beef isn’t much more than CAFO ground beef, but steaks and roasts are. Cut those out if you eat beef, or severely limit them. Another option is to buy a half or whole grass fed cow. I can buy 200# grass fed beef (half cow) from a rancher in my state for $2289 shipped, which would be $190 per month and give us #4 pounds of beef per week. Not everyone in my household enjoys eating beef, so it doesn’t make sense when organic grass fed ground beef is $5 per pound at Sam’s Club.
Organic chicken is quite expensive unless you buy whole chickens. She could learn how to part out whole chickens, or find a store that will do it for her. For example, at Sprouts the butcher will cut my whole chicken into pieces for me, and I pay the per pound price of the whole chicken. However, since organic whole chickens are $4 per pound at Sprouts and $2.50 per pound at Sam’s Club (for Rosie chicken), I just cook whole chickens. I did learn how to part out a chicken at home, but don’t bother. Also, buying whole chickens, your wife could make her own organic chicken stock, and cut that from the budget, along with any other premade soups.
Find a middle ground on things. Organic free range eggs can be found for about $4 per dozen, “pasture raised” eggs are $9 per dozen, and there’s nothing that will convince me that an operation that can put eggs in stores all over the country is offering truly pasture raised eggs vs the whole “access to pasture” clause applied to organic egg production. $4 per dozen can seem high, but you can feed the whole family dinner with a dozen eggs.
Club stores typically have great prices on wild fish, but Aldi can be even better. Aldi ahi tuna is better than Sam’s Club or Costco, and it’s cheap for wild fish at just over $6 per pound (probably because the pieces are smaller, which is another win for the budget anyway).
Is your wife familiar with the Dirty Dozen and the Clean Fifteen? While I am a proponent of organic foods when they fit in the budget, I also make sure I know which produce had the least pesticide residue, and buy those conventionally grown if the budget necessitates it.
The biggest thing is stepping away from premade processed foods. Breakfast cereal is a ripoff, organic breakfast cereal even more so. Buy organic oats and eat oatmeal and homemade granola. Make baked oatmeal for a bigger nutritional value. Grind organic corn and make cornmeal mush for breakfast and polenta as a side dish. Bake bread of all sorts. Anything that can be made from scratch can bring the cost of eating organic down. Make waffles and pancakes. Make yogurt. The budget can’t cover buying organic “chicken nuggets” or other processed kid food, so she can teach the kids to like foods made at home. Eliminate juice — it’s expensive when organic and not recommended as part of a healthy diet for children anyway.
This is completely doable with changes in behavior and buying habits. You were spending $1000 per month before, and that budget can cover a fully organic diet for the family. It just takes a lot of work in the kitchen, but it’s worth it.