$230/month for two people, including toilet paper, cleaning supplies, muffin liners, toothpaste, etc. About $1 per meal.
According to Mint we average about 15 grocery transactions a month. We do one big shop per week, Costco a couple times a month, and a few visits to specialty places for weird ingredients.
To keep our costs down we basically just try to be price-conscious about where we buy what. That and we don't buy convenience items - I make everything from scratch, and meal plan. And we don't buy expensive stuff in general. Shooting for zero food waste probably helps. Restaurants aren't really our thing - we get a donut here and there, go out for our anniversary, and that's about it.
We don't really have plans to reduce our spending. We like what we eat now, and it's a small slice of our budget.
Vegans. Our diet:
Breakfast: Toast or bagel with peanut butter
Lunch: Leftovers
Dinner: Some combination of protein (tofu, veggie meat, chickpeas, etc), starch (pie crust, pizza dough, rice, potatoes, pasta, bread), and lots of vegetables. Examples: Lasagna with lots of extra vegetables. Tofu veggie stir fry. Veggie burgers with roasted vegetables. Calzones with pesto sauce, potatoes, veggie chicken, broccoli, and zucchini. Vegetable pot pie. Rice noodle dishes.
Snacks: Fruit, leftovers, oatmeal, baked goods. I bake several times a week. In the last week I made pumpkin pie, pumpkin spice maple-glazed cinnamon rolls, peanut butter cookies, chocolate chip cookies, and oatmeal muffins. It's been a little crazy.