Another thing that boggles my mind, are the people who spend $300+ per couple on food, and think it is normal.
Maybe it is normal, but averaging $150 per person, per month, is a lot to me.
What are you eating?
Are you eating mostly processed stuff or are you buying fresh ingredients and preparing your own meals?
$150/person a month is absolutely do-able, and probably not even all that extreme. But something my wife has noticed in a lot of YouTube videos she's watched that are about saving the maximum amount of money is that they're eating garbage.
We buy very little processed or frozen food. We buy reduced foods and specials, and stock up. My husband is 6'-200 lbs and I'm 5'1-112 lbs (approx) We waste very little food, and anything that does spoils, we toss to the chickens. We eat meat every day.Our budget averages $50 a week, total for the 2 of us. This also includes all toiletries and paper products we buy.
The below response is a copy & paste from another thread, where we were having a discussion about groceries.
Halfway through the month and we've spent 108.83
Dairy: 17.7%.................19.25
Meat/Eggs: 30.6%................33.37
Bread: 4.8 %..................5.31
Fruits/Veg: 28.5%............... .31.11
Oil/Fat: 2%.....................2.25
Baking/Nuts: 4.5 %.................4.95
Condiments: 1.8 %................1.99
Non-Food: 5.9 %.................6.49
Drinks: 0
Canned: 2%......................2.23
Junk Food: 1.7 % ...............1.88
*Australian family of 2
Just finished the shopping for the week
..grand total for the month so far (including eating out and alcohol..which equals $0) is $184.52
just to show what we bought...
5kg potatoes- $6.99
500g margarine @$.99 x 2= $1.98
3L milk- $3.00
lettuce-$.99
250g strawberries- $3.99
avocado-$1.99
.75kg bananas- $1.40
2kg sweet potatoes-$3.89
500g mushrooms(reduced)-2.99
crumpets- $1.19
700gr bread 4@ $.85= $3.40
avocado=$1.99
1 kg carrots-$1.69
1kg margarine- $1.59
1.5 kg whole chicken- $5.49
2.096 kg ground beef- $12.56
3L milk- $2.99
750g corn flakes- $2.69
100g rice crackers 2@ $0.89 = $1.78
320g cranberry chutney =$2.69
500g ginger marmalade= $1.45
425g baked beans 2 @ $0.69 = $1.38
corn starch- $1.39
sesame snaps- $1.49
1L UHT milk-$0.95
250g strawberries- $3.49
: $34.85 this trip + $184.52= $219.37 for the month. (averaged out is $50.62 week for 2 people)
This also includes our $0.00 for eating out and alcohol.
This is what we bought this week
3L milk- $3.00
2L strawberry milk $5.99 (reduced)- $3.99
600 ml cream- $2.30
500g salt- $0.89
500g icing sugar- $1.54
200g tzatziki dip $2.79 (reduced)-$0.99
1 kg basa fish fillets- $6.98
1 kg puff pastry sheets- $2.70
250g strawberries- $2.99
125g x 2 raspberries $6.98 (reduced)-$6.00
mango-$2.49
18g ground cinnamon- $0.99
We still have so much food left over.