Well, I've pretty much sucked at this challenge. DH has the same thing for breakfast and lunch every single day of his 4-day workweek and I always seem to need something. I got pretty excited because this week I only needed two items, which cost $6.07. I was thrilled to finally have something to add to this thread until I remembered we spent money at Safeway on Sunday. We drove a good distance to pick up a brand-new wall oven for one of our rentals. It retailed for $1400 originally and a contractor had an out-of-box-but-never-used one for $500, which made it worth the 30 mile one-way drive. The day turned out to be so lovely that we decided to go for a hike while we were in the area. We had no food with us so we popped into a nearby Safeway for some trail snacks. We spent $11.50 on trail mix and fruit.
We're still under $20, so I'm calling it a win.
Yeah, about that wall oven. The house was built with Bisque appliances in 2003, which are perfect for the desert, but it's no longer available. As appliances have died, we've replaced them with Stainless. The only things left to replace are the wall oven and gas cooktop. Those two are never going to die, so DH has been keeping an eye out for deals on them. $500 ain't cheap, but it's an unusual item (single wall oven) and it will match everything else. Well, except the cooktop, but sooner or later, everything turns up on CL. Best of all, he bought, rehabbed and sold a compressor last week, making a $560 profit.