I found Driscoll blackberries for .75 each, or $2 pound. I bought 40, half organic, leaving a handful for other customers. Gave half to my brother (2kids), bring some in to share with coworkers.
I also found seaweed snacks for .25 (.17 oz) or .59 (.35 oz). They are usually $1.25 and $1.59 but have a cash back of $1 each. I thought there might be a limit of 4 but I tried buying 8 and they gave it to me. Will probably buy out the store too.
Both a cost savings and calories: my Dad turned 89 this New Years. My brother asked what cake to buy I said I picked up one cheesecake. Well it’s a small 5 in with several flavors rather than the huge cakes they usually buy. 4 adults have diabetes, kids don’t like sweets, invariably I end up with the leftovers. Plus there were other Indian desserts so only 2 small slices got eaten. 8 days later there are still 4 small slices that my mother will slowly eat. Besides saving about $30 over a Whole Foods cake, I saved 2500 calories.