Author Topic: Those you eating Paelo - how much do you normally spend on groceries?  (Read 1794 times)

ender

  • Magnum Stache
  • ******
  • Posts: 4605
My wife and I have been doing a pseudo paleo diet (http://whole30.com/) and I am surprised how relatively cheap the food is compared to what I was expecting.

Meat is expensive, sure, but I think the per-meal cost of meal/vegetables/fruit types of food really isn't that high.

I'm curious what others experiences have been with this?

Pooplips

  • Bristles
  • ***
  • Posts: 459
  • Age: 32
The key to keeping paleo inexpensive is buying you meat in bulk. We split sides of beef with family. The last side we got came out to $2.98/lb for everything after processing.

For veggies we buy whatever is on sale or in season. All about planning ahead.

We probably spend $350 a month for a family of 3 by the end of the year.

kpd905

  • Handlebar Stache
  • *****
  • Posts: 1705
My wife and I have been doing a pseudo paleo diet (http://whole30.com/) and I am surprised how relatively cheap the food is compared to what I was expecting.

Meat is expensive, sure, but I think the per-meal cost of meal/vegetables/fruit types of food really isn't that high.

I'm curious what others experiences have been with this?

What has your grocery cost been per month?  I'd like to look into doing a diet of this type.

We spend about $300 per month now, but that also includes household items and beer, not just food.
« Last Edit: May 30, 2015, 12:39:11 PM by kpd905 »

Ellsie Equanimity

  • 5 O'Clock Shadow
  • *
  • Posts: 49
What has your grocery cost been per month?  I'd like to look into doing a diet of this type.

We spend about $300 per month now, but that also includes household items and beer, not just food.

We're just finishing up the 30 days of this diet.

We spent about $430.
Produce ~55%
Meat and eggs ~30%
(Nuts and raisins ~9%)

The few months prior to this we spent an average of somewhere around $300. But that number is a rough estimate (we're newly married and still figuring out what the budget looks like together) and was figured while we also had been using a lot of stocked up meat from sales - so suddenly needing to buy a lot of meat again coincided to increase the spendings for the month some. If you had a deep freeze so you could stock up on meat sales and spread that cost out I'm sure you could bring the spending down a bit. We also relied on nuts/raisins as a snack more than you would if you did this long term, it's a good snack but I'm sure you can reduce cost there. And we're not ending with no food. (In fact we probably have close to another week's worth.) So you know, taking a one month sample is not as good as an average.

But we will be going back to eating other food, just with increased skill on emphasizing protein and veggies more - and new recipes to do so!

Philociraptor

  • Pencil Stache
  • ****
  • Posts: 912
  • Age: 29
  • Location: DFW, TX
  • Eat. Sleep. Invest. Repeat.
$400-$500/mo for 2 of us. Sometimes beer and wine gets thrown in here, and we'll buy sides of beef or pork from time to time, so it'll spike some months.