For me, Aldi's is for expensive, luxurious grocery shopping.
Where I live, we have a bent and dent that has a few locations. I get dried beans for 60 cents per pound, rice for 20 cents per pound, and pasta for 40 cents per pound. I buy 10 cents Clif Bars to have on hand. I have bought steel cut oats for 25 cents per pound. One time there were 12 ounce packages of tofu for 25 cents, so i bought 30 of them. Another time, there were banana boxes for 3 dollars per box, so I went home and canned applesauce. Another time, there were banana boxes full of bananas for 3 dollars per box, so after that one of my chest freezers had lots and lots of bananas. I have bought bottles of salad dressing and quarts of soy milk for 17 cents each.
I also get food from a quarterly delivery that someone from my church organizes. the food is in cases and is all from a warehouse- either past date stuff or things that can't get shipped for one reason or another. One time, I got 50 pounds of peppers $12.50. Another time I bought a 25 pound bag of quinoa $12.50. I have bought cases of all kinds of vegetables- brussel sprouts, lima beans, snow peas, broccoli, okra- for no more than 40 cents per pound. I also buy cases of frozen bread or bread dough from 10 to 30 cents per pound. I also buy cans of vegetables, beans, and tomato products for dirt cheap prices, and various dry and frozen items, like prepared soups.