Having depleted my spice shelf through Christmas cooking and baking, I replenished today at the local co-op, for a total of $9.21. When I got home, just for fun, I put the same spices into the online shopping cart of my local grocery store, choosing the cheapest one each time--though mind you, the jars at the grocery store are smaller than mine. Grocery store total? $41.05. In some cases, the price per ounce at the grocery store is equal to the price per pound at the co-op.